Ubezpieczenia przesyłek – co trzeba wiedzieć?


Nie jest tajemnicą, że wypadki chodzą po ludziach – choć usługi kurierskie cechują się ogromnym profesjonalizmem, czasem zdarza się, że nasza przesyłka ulegnie drobniejszemu lub większemu zniszczeniu. Tego typu zdarzenie może okazać się wyjątkowo bolesne, jeśli uszkodzeniu ulegnie coś wartościowego. Właśnie dlatego zaleca się ubezpieczanie przesyłek. Co warto wiedzieć w tym temacie, zanim skorzysta się z usług kuriera?

Ubezpieczenie pezesyłkiFirmy kurierskie nie bez powodu oferują swoim klientom ubezpieczenia przesyłek. Zwykłe zrządzenie losu może bowiem sprawić, że nawet przy największej ostrożności kuriera, nasza paczka ulegnie zniszczeniu. Aby móc skutecznie ubiegać się o odszkodowanie, warto dodatkowo ubezpieczyć swoją paczkę. Masz zamiar w najbliższym czasie wysłać coś wartościowego kurierem? Zobacz zatem, co należy wiedzieć o ubezpieczeniu przesyłek!

Odpowiedzialność za przesyłkę

Każda firma świadcząca usługi kurierskie odpowiada za to, by przekazane w ręce kuriera paczki dotarły do adresata w nienaruszonym stanie. W razie jakiegokolwiek wypadku z wysłaną przesyłkę, klient ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Nie zawsze je jednak otrzyma. Często bowiem zdarza się, że reklamacje klientów rozpatrywane są negatywnie. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zwiększa nasze szanse  – w razie uszkodzenia paczki mamy pewność, że zostanie wypłacone nam odpowiednie odszkodowanie.

Wartość przesyłki

Firmy kurierskie zawsze określają w swoich regulaminach wartość przesyłki, za którą biorą odpowiedzialność nawet bez wykupienia przez klienta dodatkowego ubezpieczenia. Kwota ta różni się w zależności od danej firmy. Jeśli wysyłany za pośrednictwem kuriera przedmiot przekroczy daną kwotę, wówczas przewoźnik nie bierze za niego odpowiedzialności. Właśnie w takich wypadkach zakup ubezpieczenia wydaje się wręcz wskazany. Aby dowiedzieć się, do jakiej kwoty dana firma kurierska odpowiada za stan przesyłki, należy dokładnie zapoznać się z regulaminem usług.

Cena

Ta również zależy od oferty danej firmy. Standardowo nie jest ona zbyt wysoka, choć należy pamiętać, że zależna jest ona od zadeklarowanej przed nadawcę wartości przedmiotu znajdującego się wewnątrz paczki.

Jak ubezpieczyć przesyłkę?

Przede wszystkim trzeba zapoznać się z regulaminem świadczonym przez daną firmę usług. Warto dowiedzieć się, jaka wartość przedmiotu objęta standardowym ubezpieczeniem (tzn. nie wymagającym kupna dodatkowego pakietu ochronnego), a także do jakiej maksymalnej kwoty kurier bierze odpowiedzialność za stan wnętrza przesyłki. W takim regulaminie znajdziemy też cenę ubezpieczenia. W trakcie nadawania przesyłki należy zaznaczyć odpowiednią opcję ubezpieczenia. Nie wolno zapomnieć, by dokładnie opisać przedmiot z wnętrza paczki i podać jego dokładną wartość!

Pamiętaj!

Wykupując ubezpieczenie nadal musisz odpowiednio przygotować swoją przesyłkę do nadania! Opakowanie wartościowego przedmiotu np. w folie bąbelkową wydaje się być absolutnym minimum. Przed skorzystaniem z usługi kurierskiej, warto zapoznać się z instrukcją odpowiedniego zapakowania przesyłki.