O czym pamiętać zamawiając paczkę z zagranicy?


Zagraniczne sklepy internetowe coraz częściej kuszą Polaków atrakcyjnymi cenami oferowanych produktów. Niestety bardzo często zdarza się, że rezygnujemy z ich zakupów ze względu na obawę o przesyłkę. Wiele bowiem mówi się o opłatach paczek przychodzących z zagranicy oraz o ich bezpieczeństwie. O czym zatem warto pamiętać zamawiając paczkę spoza naszego kraju?

 O ile w przypadku paczek krajowych system opłat jest bardzo jasny i przejrzysty, o tyle w przesyłki zagraniczne wydają się w tym względzie dużo bardziej skomplikowane. Dlaczego? Wszystko przez obowiązujące obecnie przepisy prawne. Chcesz zamówić przesyłkę z zagranicy? Zobacz, co wiąże się z tą decyzją!

Opłata celna

Opłaca celna przesyłek z zagranicyBardzo istotnym aspektem, o którym trzeba pamiętać, są opłaty celne, jakie my jako odbiorcy musimy uiścić najczęściej przy odbiorze przesyłki. W Polsce rozliczenia należności celnych dokonuje rodzima poczta lub w przypadku firm kurierskich specjalna agencja celna. Ile wynosi opłata celna? Wszystko zależy od kraju pochodzenia przesyłki. Cło naliczane jest od procentowej wartości całej paczki, a nie tylko jej zawartości. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze istnieje obowiązek jego uiszczania.

Kiedy nie trzeba płacić cła?

Opłata celna nie obowiązuje nas w przypadku paczek pochodzących z innych krajów Unii Europejskiej. Istnieje też kilka przypadków przesyłek, które nie są objęte cłem, mimo że pochodzą z państw spoza europejskiego sojuszu. Cła nie zapłacimy zatem zamawiając przedmioty upominkowe od osoby prywatnej, których wartość nie przekracza 45 euro, niektóre przesyłki do wartości 150 euro, a także specjalną grupę towarów znajdujących się na liście przedmiotów zwolnionych z opłaty celnej ze względu na swój rodzaj oraz kraj pochodzenia (np. laptopy ze Stanów Zjednoczonych).

 Obok cła VAT

Nie można zapomnieć również o tym, że towary zakupione np. w sklepie internetowym z zagranicy są objęte podatkiem VAT. Ten też zostanie ściągnięty od adresata przesyłki. Oczywiście proceder ten nie obowiązuje w przypadku prywatnych wysyłek międzynarodowych. Podatek VAT obejmuje nie tylko zawartość przesyłki, ale również koszt transportu oraz całą cenę podniesioną o wartość cła!

 Ile powinno się czekać na paczkę z zagranicy?

Wszystko zależy od kraju, z którego ma nadejść przesyłka. Paczka z krajów sąsiadujących powinna znaleźć się pod naszymi drzwiami w przeciągu kilku najbliższych dni. Dla porównania wysyłka z Wysp Brytyjskich dociera do Polski w przeciągu tygodnia. Z pewnością dłuższy jest czas oczekiwania na przesyłkę ze Stanów Zjednoczonych oraz krajów dalekiego wschodu (np. Chin).

Uważaj na zawartość przesyłki

Pamiętajmy również, że nie wszystko może zostać wysłane do Polski z zagranicy. Zakazane jest m.in. przesyłanie towarów objętych akcyzą (alkoholu i papierosów), lekarstw, środków odurzających, żywych roślin i zwierząt i wielu innych. Przed zdecydowaniem się na wysyłkę danej paczki do Polski, warto zapoznać się z indeksem produktów zakazanych, który znajdziemy na stronie każdej firmy kurierskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *