Firma kurierska czy Poczta Polska? Co lepiej wybrać?


Firmy kurierskie od dobrych kilku lat stanowią dla rodzimej poczty sporą konkurencję. Coraz więcej osób zamiast nadać przesyłkę w tradycyjny sposób, woli zdecydować się na usługi kuriera. Czy faktycznie lepiej jest nadać paczkę za pośrednictwem tego typu firmy niż Poczty Polskiej?

Nie ulega wątpliwości, że kurierzy przechwycili wielu dawniejszych klientów Poczty Polskiej. Stale rośnie liczba osób, która zdecydowanie chętniej korzysta z usług tych pierwszych. Poniżej porównujemy pięć najważniejszych aspektów usług obu podmiotów zajmujących się dostarczeniem przesyłek. Na podstawie tego zestawienia zobaczymy, czy kurierzy faktycznie działają lepiej od tradycyjnej poczty.

Po pierwsze: czas dostawy

Paczka wysłana kurierem błyskawicznie trafia do odbiorcy. Zdarza się nawet, że przesyłka dostarczana jest pod wskazany adres nawet w ciągu jednej doby. Najczęściej jednak proces ten zajmuje około 48 godzin. W przypadku wysłania paczki zwykłą pocztą, czas oczekiwania na przesyłkę znacznie się wydłuża i pod tym względem kurierzy z pewnością wykazują przewagę. Z drugiej strony nie zapominajmy, że Poczta Polska posiada swoje usługi kurierskie, które czasowo wcale nie odstają od konkurencji w postaci prywatnych firm.

Po drugie: cena

Standardowa cena paczki na poczcie jest zazwyczaj niższa od usług kuriera. To oczywiście zależy od gabarytów wysyłanego przedmiotu oraz od wybranej opcji dostawy. Z drugiej strony różnice między wysyłką kurierską, a pocztową nie są zatrważająco duże.

 Po trzecie: bezpieczeństwo przesyłki

Wiele mówi się o zaniedbaniach na poczcie i przypadkach zniszczenia lub zagubienia przesyłki. Pod tym względem jednak trudno powiedzieć, by kurierzy popełniali mniej błędów. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku tego typu nieszczęśliwe okoliczności zdarzają się każdego dnia i trudno wyrokować, która opcja jest bezpieczniejsza. Obecnie zarówno Poczta Polska, jak i firmy kurierskie mocno dbają o to, by przesyłki dostarczane były w nienaruszonym stanie.

Po czwarte: nadanie

Tu zdecydowanie wygrywają przesyłki kurierskie. Wszystko można załatwić we własnym domu za pomocą komputera. W przypadku Poczty Polskiej należy udać się do najbliższego punktu i często zmierzyć się z ogromnymi kolejkami. W przypadku kurierów jedyne czego potrzeba to sprawnej drukarki, za pomocą której wydrukowany zostanie niezbędny list przewozowy.

Po piąte: odbiór

I kurierzy i Poczta Polska dostarczają paczki pod same drzwi. Często jednak dostawcy nie zastają pod danym adresem odbiorcy przesyłki. Kurierzy nierzadko dysponują numerem telefonu do adresata i umawiają się z nim w danym miejscu, by przekazać oczekiwaną paczkę. Takiej możliwości nie ma w przypadku poczty. Z drugiej strony nieodebraną przesyłkę można odebrać w najbliższym pocztowym oddziale. Te najczęściej są rozlokowane wygodniej od punktów odbioru przesyłek kurierskich. Nie można jednak zapomnieć, że firmy kurierskie poprawiają w tym aspekcie jakość swoich usług.

 Co wybrać?

Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie samemu. Firmy kurierskie posiadają szereg zalet i są szczególnie godne polecenia w przypadku wysyłki większych przedmiotów, a także ich zdecydowanie większej ilości. Z Drugiej strony poczta również skutecznie dostarcza przesyłki i dzielnie dotrzymuje kroku rosnącej konkurencji.