Czego nie można wysłać kurierem?


Usługi kurierskie są przez nas chętnie wykorzystywane ze względu na dużą wygodę – jednym telefonem jesteśmy w stanie załatwić transport dla różnych (często niemałych) rzeczy. Istnieje jednak lista przedmiotów, których kurier nie przewiezie. Choć może wydawać się to dziwne, indeks przesyłek zakazanych jest dość szeroki. Czego nie można wysłać kurierem? Czy wyślemy za jego pomocą papierosy?

Chcesz wysłać coś nietypowego kurierem? W takim razie sprawdź koniecznie, czy Twoja przesyłka zostanie w ogóle zrealizowana. Tak się składa, że część przedmiotów nie może być wysyłana za pomocą firmy kurierskiej. Jakie? Zobacz listę poniżej.

Przedmioty łatwopalne

Kurier ma prawo odmówić przesłania paczki, jeśli ta ma zawierać przedmioty łatwopalne. Powód jest dość prozaiczny – chodzi oczywiście o bezpieczeństwo samej przesyłki oraz samego kuriera. Z jednej strony firmy nie chcą narażać swoich pracowników na żadne ryzyko, z drugiej nie mają zamiaru odpowiadać za stan paczki, która może łatwo ulec zniszczeniu. Czego w takim razie nie można wysłać kurierem? Wszelkich towarów chemicznych i aktywnych biologicznie.

Pieniądze

Firmy kurierskie w swoich regulaminach dość jasno zaznaczają, że nie ma możliwości wysłania w paczce pieniędzy, papierów wartościowych i innych przedmiotów o charakterze płatniczym. Nie ma chyba cenniejszych przesyłek od tych zawierające pieniądze. Firmy kurierskie nie chcą ponosić odpowiedzialności za ewentualne zaginięcie tego typu paczek, które zawierają spore kosztowności.

Antyki, kamienie szlachetne itp.

Podobnie sprawa wygląda z różnymi bardzo cennymi przedmiotami. Wszelkie antyki, kamienie szlachetne, wartościowe dzieła sztuki, ale też drogie sprzęty, mogą nie zostać dostarczone do odbiorcy za pomocą kuriera. Powód jest niemal identyczny, jak w przypadku wysyłania pieniędzy – kurierzy nie chcą brać na swoje barki tak dużej odpowiedzialności w dostarczeniu tej przesyłki. Oprócz tego w przypadku obrazów lub antyków istnieje ryzyko uszkodzenia i automatycznego spadku wartości przedmiotu. Kurierzy bronią się także odpowiednimi przepisami prawa, które dość rygorystycznie regulują ochronę zabytków i przeciwdziałają ich nielegalnemu handlowi.

Zwierzęta

Przewóz zwierząt za pomocą kuriera jest niemożliwy z kilku powodów. Po pierwsze, proceder ten jest zabroniony prawnie – osoba, która zdecydowałaby się na wysłanie kota kurierem, a także sam przyjmujący przesyłkę pracownik firmy, mogliby się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Po drugie, przesyłanie zwierząt w paczkach jest niewykonalne fizycznie, a dodatkowo groziłoby zniszczeniem innych paczek znajdujących się w transporcie.

Żywność

Czego jeszcze nie przewieziemy kurierem? Żywności, ponieważ ta bardzo łatwo może się zepsuć. Może to dziwić, tym bardziej, że ostatnimi czasy coraz częściej Polacy decydują się np. za robienie zakupów żywnościowych przez Internet. Dostawą produktów zajmują się jednak same sklepy. Firmy kurierskie odmawiają przewożenia wszelkiej żywności.

Czego jeszcze nie można wysłać kurierem?

Wśród innych zakazanych przedmiotów, znaleźć można:

  • broń i amunicję,
  • korespondencję prywatną,
  • narkotyki i inne środki zakazane,
  • szczątki ludzkie i zwierzęce,
  • towary których opakowanie może doprowadzić do uszkodzenia innych paczek,
  • towary, których przewóz zabroniony jest osobnymi przepisami prawnymi.

Czy można wysłać papierosy kurierem?

czy można wysłać papierosy kurieremWiele osób żyjących na co dzień za granicą (lub mających poza granicami kraju swoich bliskich) zastanawia się, czy można kurierem wysłać papierosy. Przepisy prawa mówią bowiem, że możliwe jest przewiezienie przez granicę określonej ilości wyrobów tytoniowych. Dotyczy to jednak przewozu osobistego. Prawo wyraźnie zabrania umieszczania w paczkach wyrobów, które podlegają ocleniu.

Co grozi za wysłanie zakazanych przedmiotów?

Jeśli w paczce znajdą się przedmioty z listy zakazanych przesyłek (wówczas dochodzi do oszustwa, bowiem klient informuje o zawartości przesyłki kuriera wypełniając kartę przewozową), zamawiający przesyłkę musi liczyć się z karą finansową. Ta zależna jest od regulaminu danej firmy kurierskiej i wynosi kilkukrotność kwoty należnej kurierowi z tytułu świadczenia jego usług.

Kto może sprawdzić, co przesyłamy w paczce?

Warto nadmienić, że kurier ma prawo sprawdzić w przypadku podejrzenia łamania regulaminu do środka przesyłki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *